Embed
Embed
Hajkovanie na dátových chodníkoch bol dvojročný projekt ateliéru priestorových komunikácií, Vysokej školy výtvarných umení a umelecké výstupy študentov a ich pedagógov, ktoré vznikli počas troch workshopov v Belehrade, Jeruzaleme a vo Vysokých Tatrách.
Srbský Belehrad prechádza transformáciou, vyrovnáva sa s povojnovou traumou a podľa pedagógov sa kultúrne nachádza niekde na pomedzí východnej a západnej Európy. Jeruzalem zas ponúkol študentom priestor pochopiť kontext dvetisícročnej kresťanskej kultúry v krajine, kde súperia tri náboženské koncepty a je prítomný neustály politický a vojnový konflikt. Obe miesta stelesňujú hmatateľné rozpory, podnetné na umeleckú reflexiu. Druhou líniou vymedzujúcou umelecké bádanie bola téma zbierania a využitia dát. Téma, ktorá sa premietla do názvu Hajkovanie na dátových chodníkoch sa na jednej strane orientuje na digitálne prostredie a kontrolu, ktorej človek v tomto priestore často i nevedomky podlieha. Forma hajkovania, teda turistiky či prechádzky, chcela byť výskumom nielen digitálneho prostredia, ale i mediálneho a fyzického priestoru.
„Hiking on the Data Trails“ was a two-year-long project of the studio of spatial communications of the Academy of Fine Arts and its students and teachers. These artistic outputs were created during workshops in Belgrade, Jerusalem, and the High Tatras.
Serbia’s Belgrade is going through a transformation, it is dealing with post-war trauma and according to pedagogues, it is culturally somewhere on the border between Eastern and Western Europe. Jerusalem offered students an opportunity to understand the context of two-thousand-year-old Christian culture in a country, where three religious concepts meet and still create apolitical and religious conflicts. Both places embody tangible conflicts, stimulating an artistic reflection. The second line defining the artistic research was the theme of data collection and usage. A topic, which reflects in the name “Hiking on the Data Trails ” by focusing on the digital space and its control, which may influence us, often unknowingly. This form of hiking, or tourism or walking, was not only a study of the virtual space but also the medial and physical space.