Embed
Embed
Nerovnosť druhov, nežiadúca divokosť prírody a tiež dôsledky romantizovanej asociácie žena-príroda v západnej kultúre patria k problémom, ktoré Daniela & Linda Dostálkové predstavujú vo svojej debutovej sólovej výstave na Slovensku nazvanej (v preklade) Pazúry, s ktorými si nepotrasieš rukou. Výstave, ktorá by z ich pohľadu mohla fungovať aj ako aktivistická kampaň.
Sestry-umelkyne sa v posledných rokoch zaoberajú post-humanistickými otázkami, ktoré sú úzko spojené so súčasnou obrazovou reprezentáciou v súvislosti s hnutím welfare (za práva zvierat). Dlhodobo skúmajú stratégie existujúcich kampaní a vizuálny jazyk, ktorý aktivisti používajú. Výstava je zámerne zostaveným celkom, ktorý poskytuje divákovi čo najotvorenejšiu interpretáciu. Hovorí o formách nadvlády alebo o záujme a opatere, odmieta prírodný dualizmus aj patriachálny model myslenia a kultúry.
Problems including the inequality of species, the unwanted wilderness of nature or the consequences of the romanticized association woman-nature in the western culture are being portrayed in the debut solo exhibition by Daniela & Linda Dostálková called Claws not made to shake hands with. An exhibition that could, according to their words, function as an activist campaign.
This sister artist duo has been working with post-humanist questions closely connected to the current visual representation associated with the welfare movement for animal rights. They continuously examine strategies and visual language of existing campaigns used by activists. Even when put together very purposely, the exhibition is very open to the interpretation to the audience. It portrays forms of supremacy or interest and care, denies natural dualism and patriarchal model of thinking and culture.