Embed
Embed
Pavlína Fichta Čierna (1967) je vizuálna umelkyňa, ktorá zaujíma významné postavenie nielen v slovenskom, ale aj v medzinárodnom kontexte výtvarného umenia. Jej tvorba má konceptuálne východisko a je širokospektrálna – dlhodobo sa venuje videám s psychosociálnou tematikou, participatívnym dielam, v ktorých spolupracuje s „civilistami“, či tvorbe, ktorá spadá do kategórie angažovaného umenia.
Silným znakom jej tvorby je osobná zainteresovanosť. Často je sama súčasťou svojich diel, otvorene zdieľa svoje videnie sveta, vzájomné vzťahy a spomienky vo vlastnej rodine, svoj zdravotný stav, osobnú korešpondenciu, či svoje postoje k aktuálnym témam. Autorka skúma vlastnú tvorbu ako formu terapie, reaguje na potrebu znovu prežiť už zažité, vrátiť sa na bolestivé miesta vo vlastných spomienkach v záujme dosiahnutia zmierenia.
A strong symbol of her creative work is personal involvement. She often becomes a part of her artworks, she openly shares her perception of the world, personal relationships, and memories in her family, health condition, personal correspondence, or her attitudes towards current topics. The author examines her creative work as a form of therapy, she reacts to the need to experience what was already experienced and return to painful places in her memory in the interest of finding closure.